Інноваційна діяльність

Одними з інноваційних технологій, які впроваджується в дошкільному закладі, а також є складовою навчально-виховного процесу - авторські методики М. Зайцева «Рідна мова» і «Столік». Навчальний заклад працює за цією методикою більш 20 років. Результати показали, що за цією методикою діти краще опановують мовленнєву діяльність, швидко навчаються читати, успішно розвивають здібності логіко-математичної компетентності.

Ці технології дозволяють в повній мірі розкрити творчий та інтелектуальний потенціал дитини, креативність мислення, що так важливо для розвитку життєвої компетентності дошкільника, тим самим дозволяє організовувати роботу, як подолання системи посильних труднощів, найбільш інтенсивно задіяти в навчально-виховному процесі  пізнавальний інтерес дошкільника. Процес навчання будується на іграх і вправах. Діти співають, рухаються, танцюють. Ігрові ситуації підтримують цікавість і дають швидкі результати. В організації діяльності дітей за методиками Зайцева використовуються різні форми  роботи: ігри, ігри-заняття, самостійно-пізнавальна діяльність, взаємо-навчання, направлені на розвиток мовленнєвої та логіко-математичної компетентності дітей.

Набуття мовленнєвої компетентності через навчання письму та читанню за методикою М. Зайцева «Рідна мова».

Мета кожного сучасного педагога — це забезпечення умов для розвитку мовленнєвої особистості. Сьогодні на зміну традиційної форми організації мовленнєвої діяльності приходить набагато ефективніша, вільна, самостійна діяльність у спеціально організованому середовищі. Вільна гра, демократичне спілкування, де враховуються інтереси дітей, надає їм можливостей для творчості.

Основні засади:

1. Навчання читання по складах.

2. Використання наочного матеріалу (малюнків, карток, іграшок).

3. Проведення занять в ігровій формі.

4. Відповідальність змісту завдань чотирьом сферам життєдіяльності дитини: «Природа», «Культура», «Люди», «Я сам».

5. Індивідуальний підхід до кожної дитини.

6. Логічно відбудований алгоритм засвоєння дитиною складів та навчання читання слів, словосполучень, речень, текстів.

В процесі навчання поєднуються абстрактні та наочні методи.

Принцип навчання — від загального до конкретного, від конкретного до загального; від конкретно-образного через очне до словесно-логічного; забезпечення наочності через різкі канали сприйняття; системна подача матеріалу, алгоритмізація навчальних дій; урахування фізіології сприйняття дитиною навчальної інформації. Заняття проходять в ігровій формі, немає відстаючих, створюється добрий настрій, зберігається здоров’я дітей.

Навчати дітей читанню за  методикою М. Зайцева «Рідна мова» починаємо з дітьми 3-х років невеликими групами (6–8 осіб), а також індивідуально. Навчання умовно ділимо на 3 етапи.

1-й етап — знайомство з кубиками и таблицями. Вивчення складів.

2-й етап — читання одного слова.

3-й етап — читання текстів. Ігри. Логічні ігри, вправи.

«Столік» — шлях до розвитку логіко-математичної компетентності та пізнавальної активності

Вже багато років в розвитку логіко-математичних здібностей навчальний заклад використовує авторську методику М. Зайцева «Столік». Пріоритет цієї методики в тому, що вона є природо відповідною, сприяє особистісному розвитку дитини. Вона ґрунтується на загальних принципах, забезпечує наочність через різні канали сприйняття. Дає можливість створити такі умови навчання, які сприяють розвитку усіх психічних функцій: сприйняття, уваги, пам’яті, мислення. При цьому особливе значення має розвиток фантазії, уяви, творчих здібностей. Необхідною умовою є організація самостійної пошукової діяльності, тому навчальний матеріал подається не у виді готових знань, а у вигляді проблем, що спонукають до самостійного пошуку, «відкриття».

Роботу за методикою М. Зайцева «Столік» починаємо з середньої групи, з дітьми 4-5 років. В групі розміщаємо числову стрічку. Одну, в якої десяток помічений пірамідкою з кружечків, другу — квадратиками.

Таблиця викликає жвавий інтерес у дітей, притягує до себе, викликає бажання розібратись. Швидко за допомогою дорослого опановують її, оволодівають порядковою та кількісною лічбою в межах 100. З радістю знаходять, скільки років їм, їх рідним, номера будинків, квартир, телефонів. Під час роботи зі стрічкою діти постійно рухаються, пересуваючись вздовж стрічки.