Організація харчування

Організація харчування дітей в ДНЗ

Для забезпечення правильного харчування необхідні три умови:

·         наявність в їжі усіх необхідних інгредієнтів;

·         здоровий травний тракт;

·         раціональний режим харчування.

Повноцінний фізичний і нервово-психічний розвиток дитини дошкільного віку можливий у разі забезпечення його раціональним харчуванням.

Раціональне харчування передбачає використання необхідного набору продуктів,  які містять усі необхідні харчові компоненти, вітаміни, мікроелементи відповідно до вікових фізіологічних потреб дитячого організму. Кількість прийомів їжі, у дошкільному навчальному закладі з 9-годинним перебуванням здійснюється 3-х разове харчування.

У дошкільному навчальному закладі, під час організації харчування дотримуються гігієнічних вимог до приготування, перенесення та роздачі їжі; виконання рекомендацій щодо інтервалів між прийманнями їжі, не допускаючи причин порушення режиму дня, щоб не спричинити до зниження апетиту та поганого засвоєння їжі.

Організовуючи харчування, додержуються принципів наступності, єдності вимог у ДНЗ і в родині.

Для правильної організації годування дитини вдома, особливо у вихідні й святкові дні, батьки повинні знати режим і специфіку харчування в ДНЗ, тому, щодня, в інформаційних куточках вивішється меню із зазначенням виходу страв.

Для збереження апетиту не рекомендується годувати дитину вдома вранці перед відвідуванням ДНЗ, виняток можуть становити: яблуко, морква, овочевий сік у кількості 50-100 г. Якщо дитина поснідала вдома, їй не слід снідати вдруге.

Харчування дітей має бути не тільки якісним і різноманітним, але й містити всі необхідні речовини – білки, жири, вуглеводи, мінерали та вітаміни – у таких кількостях і у такому співвідношенні, щоб відповідати їх фізіологічним потребам з урахуванням статі, стану здоров’я, умов життя та виховання.

Для забезпечення дітей повноцінним харчуванням складається меню на 4 періоди року: літній, осінній,  зимовий і весняний. Різноманітність у харчуванні досягається за рахунок не лише асортименту продуктів, але й страв, що готуються з них. Складаючи меню, дотримуються правильного поєднання різних страв. Так, якщо перша страва – борщ або овочевий суп, то до другої страви подають гарнір із круп, макаронних виробів, комбінованих з овочами, а якщо перша страва – суп із крупою чи вермішеллю, то до другої – готують овочевий гарнір.

При складанні меню обов’язково враховується енергетична цінність та хімічний склад продуктів, з яких готуються страви.

Особливої уваги потребують діти, які часто хворіють, мають хронічні захворювання. У період загострення захворювання таким дітям тимчасово призначається дієтичне харчування.

З метою попередження харчових токсикоінфекцій, гострих кишкових захворювань працівники дошкільного закладу, які пов’язані з організацією харчування, суворо дотримуються всіх гігієнічних вимог щодо технології кулінарної обробки різноманітних харчових продуктів, забезпечують правильне зберігання і строки реалізації, а також дотримуються санітарно-гігієнічних нормативів у приготуванні їжі.

В ДНЗ додержуються  оптимального режиму харчування. Під ним  розуміють кількість та черговість прийомів їжі протягом дня. Режим харчування змінюється залежно від основних принципів раціонального харчування, особливості виробничої діяльності. Додержання основних принципів харчування робить його повноцінним.

Поради щодо харчування дитини вдома у вихідні лні.

·        Пам’ятайте, що діти мають їсти 4 – 5 разів на день із перервою 3 – 4 години.

·        Не давайте дитині між прийомами їжі солодощі.

·        Складайте дитячий раціон так, щоб він містив у достатній кількості білки, жири, вуглеводи, мікро - та мікроелементи, а також вітаміни.

·        Давайте дитині пити чисту воду. Соки або чаї неи замінять її в раціоні дитини, на скільки корисними вониб не булиб.

·        У різноматнітнюйте харчування дитини, адже його одноманітність призводить до зменшення кількості шлункового соку. Як наслідок знижується апетит та погіршується засвоєння їжі.

·        Навчайте дитину раннього віку їсти самостійно.

·        Діліть дитині молодшого дошкільного віку котлету та рибу на кусочки, але лише після того, як вона побачить готову страву.

·        Навчить дитину їсти м'ясо та рибу разом із гарніром.

·        Завжди орієнтуйтеся на апетит дитини. Ніколи не годуйте дитину насильно. Памятайте, що зниження апетиту може свідчити про захворювання дитини.

·        Підтримуйте у дитини перед та під час їжі гарний настрій. Це важливий чинник для формування хорошого апетиту.